Sprzęt do filmowania ślubów

Wstęp

Ślub i wesele to wyjątkowy moment w życiu dwojga ludzi. Wiele Par decyduje się na film ślubny i zdjęcia, aby kiedy tylko zechcą, mogli przywrócić wspomnienia tego szczególnego dnia oraz zaprezentować  rodzinie i znajomym.  Obserwujemy bardzo szybki rozwój technologii, zmienia się konwencja filmu ślubnego a usługodawcy prześcigają się w nowych pomysłach realizacyjnych. Kiedyś były to zwykle długie reportaże, obecnie coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne krótsze filmy ślubne zwykle w przedziale od 20 do 90 minut. Każdy może wybrać taki film, który najbardziej mu odpowiada. Myślę, że dobry film ślubny powinien przykuwać uwagę, pokazywać emocje a przede wszystkim spełniać oczekiwania Pary Młodej. Kluczową rolę odgrywa wiedza, umiejętności oraz kreatywność operatora kamery (nie lubię słowa „kamerzysta”) lub całej ekipy, ale również możliwości i potencjał sprzętu filmowego, który umiejętnie wykorzystany tworzy magię najwyższej jakości obrazu i dźwięku.

Wśród sprzętu do filmowania ślubów królują aparaty bezusterkowe. Wielu filmowców doceniło również olbrzymi potencjał kamer sony z serii Cinema Line FX3 i FX30, które zostały zaprojektowane i zoptymalizowane pod filmowanie. Nie mają limitu czasu ciągłego nagrywania, posiadają otwory umożliwiające łatwy montaż dodatkowych akcesoriów oraz szereg funkcji wspomagających kontrolę nad nagrywanym obrazem . O ile typowe aparaty bezusterkowe są aparatami z funkcją nagrywania, to wymienione wyżej modele są kamerami z funkcją fotografowania.

Dość często spotykamy się z  pojęciem, że film jest w jakości 4K. To sformułowanie nie jest precyzyjne, gdyż 4K to rozdzielczość filmu a nie jakość. Nie każdy film w rozdzielczości 4K jest automatycznie wysokiej jakości, gdyż o jakości nie decyduje wyłącznie rozdzielczość.  Rozdzielczość jest tylko jednym z elementów wpływających na jakość obrazu. Czy najważniejszym ?. Poniżej zaprezentuję moją subiektywną opinię na te temat

Najważniejsze cechy sprzętu do filmowania ślubów

1. Rozpiętość tonalna

Rozpiętość tonalna decyduje o tym jak dużą przestrzeń kolorów jest w stanie zarejestrować aparat lub kamera. W przypadku ujęć zawierających bardzo jasne i ciemne obszary, niska rozpiętość tonalna może prowadzić do utraty szczegółów,
w najjaśniejszych i najciemniejszych fragmentach obrazu, a także do utraty płynności przejść tonalnych. Urządzenia rejestrujące
w 8 bitach oferują znacznie mniejszą rozpiętość tonalną (niecałe 17 mln kolorów) niż rejestrujące w 10 bitach (ponad miliard kolorów). Aby zwiększyć ilość rejestrowanych szczegółów można stosować płaskie profile, takie jak S-Log3 lub HLG. Wymaga to jednak późniejszej transformacji w fazie edycji, np. poprzez użycie odpowiednio dobranych LUT (nakładek transformujących obraz z płaskiego profilu do docelowego). Różne przestrzenie kolorów zostały nazwane i zdefiniowane jako tzw. gamuty np. Rec709, P3, Rec2020 i inne.

2. Rozdzielczość i klatkaż

Rejestracja w rozdzielczości 4K staje się standardem, lecz są lepsze i gorsze techniki rejestracji obrazu w tej rozdzielczości. Niektóre aparaty/kamery rejestrują i zapisują obraz w 4K. Inne rejestrują obraz w 6K z wykorzystaniem matrycy o tej rozdzielczości, a następnie zmniejszają rozdzielczość do 4K i dopiero zapisują. Ta technika pozwala rejestrować więcej szczegółów, lecz uzyskana jakość zależy od zastosowanej metody konwersji z 6K do 4K.  Zdecydowanie najlepszą, zapewniającą najlepszą jakość i ilość szczegółów jest metoda nadpróbkowania – oversamplingu. Takie rozwiązanie mają np. wymienione wyżej kamery sony Cinema Line oraz niektóre aparaty bezlusterkowe.

3. Bezpieczeństwo zarejestrowanego materiału video

Podczas rejestracji ceremonii ślubnej i wesela sprawą priorytetową jest pewność zapisu i ochrona przed utratą danych. Dwa główne zagrożenia, na które zwrócę uwagę, to uszkodzenie karty pamięci podczas nagrywania oraz przerwanie nagrywania z powodu przegrzania matrycy, np. podczas rejestracji obrazu w 4K z klatkażem 50fps lub wyższym. Rejestrując obraz moją kamerą z serii Cinema Line jestem spokojny, gdyż rejestruje ona na dwóch kartach pamięci równocześnie i posiada specjalny układ chłodzenia zapobiegający przegrzewaniu się matrycy.

4. Jasne obiektywy

Rejestracja wysokiej jakości obrazu w trudnych warunkach oświetleniowych oraz uzyskanie efektownego rozmycia tła (bokeh) to bardzo pożądane cechy sprzętu video do rejestracji ślubów. Jasne obiektywy f1.4 czy f1.8, łączą te dwie cechy pozwalając uzyskać doskonałą jakość obrazu, nawet przy ograniczonym świetle oraz piękne kinowe rozmycia tła.

5. Stabilizacja obrazu

Zaawansowana 5 osiowa stabilizacja matrycy  jest niezwykle przydatna. Najefektywniejsze rozwiązania techniczne pozwalają na rejestrowanie stabilnych i kreatywnych ujęć z ręki, bez konieczności korzystania z gimbala. Niektóre kamery np. sony rejestrują dane z żyroskopu w meta danych filmu, co umożliwia w postprodukcji jeszcze dokładniejsze i efektywniejsze wystabilizowanie obrazu z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania. Jednak filmować z ręki można tylko
w sprzyjających warunkach i niektórych sytuacjach. Oczywiście zależy to od wyboru operatora kamery i jego doświadczenia. Są sytuacje, w których niezastąpionym akcesorium jest gimbal, który zapewni stabilny obraz w sytuacjach, w których jest to niemożliwe podczas filmowaniu z ręki.

6. Autofocus

Dokładny i pewny autofocus, to bardzo pożądana cecha sprzętu do filmowania ślubów. Przy dynamicznych i szybko przebiegających wydarzeniach zwykle nie ma czasu na dokładne ręczne ostrzenie. Dlatego tak ważne są funkcje wspomagające precyzyjne ustawianie ostrości, często z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Osobiście wykorzystuję wiele funkcji wspomagających kontrolę ostrości. Niektóre kamery/aparaty potrafią wykrywać twarz i ostrzyć na oku. Możliwe są różne tryby kontroli ostrości, które należy dobierać w zależności od sytuacji.  

Podsumowanie

Współczesne filmy ślubne różnią się znacznie od realizowanych kiedyś. Wynika to z naturalnego rozwoju branży, kreatywności i rozwoju realizatorów tych filmów oraz dynamicznego rozwoju technicznego sprzętu filmowego, komputerowego oraz oprogramowania. W realizacjach foto i video często wykorzystuje się drony. Zmieniają się oczekiwania Par Młodych, a ich zaspokajanie jest głównym celem i inspiracją realizatorów filmów ślubnych. Mam nadzieję, że ten krótki artykuł przybliżył Wam wybrane zagadnienia związane z realizacją filmów ślubnych i podpowiedział na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru wykonawcy Waszego wymarzonego filmu ślubnego. Jeśli macie jakieś uwagi lub pytania, to napiszcie, chętnie odpowiem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *